سروش     RSS     Admin
اداره کل حراست و پدافند غیر عامل
۱۳۹۹/۰۸/۱۲

نشست مشترک شهرداران، روسای شوراهای اسلامی و مدیران کل پدافند غیر عامل استانها تشکیل شد

نشست مشترک شهرداران، روسای شوراهای اسلامی و مدیران کل پدافند غیر عامل استانها ۱۱ آبان ماه با حضور سردار دکتر جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و دکتر جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بصورت ویدیو کنفرانس تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این نشست در سخنانی سند جامع پدافند شهری را الگوی نوین و مدرن از توسعه امینت افزا دانست و گفت: این سند برنامه‌ریزی شهری ما را، مبتنی بر رویکردهای پدافندی ارتقا می‌دهد.
 
وی با تقدیر و تشکر از اقدامات و همراهی‌های وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار داشت: در تحلیل شرایط امروز کشور باید این نکته مهم را مدنظر داشته باشیم که تداوم حفظ کارزار فشار حداکثری برای آمریکا بسیار پرهزینه است و همین امر سبب شده تا آمریکایی‌ها با بی‌هدفی در تحریم ها روبه رو شوند که شاهد آن تحریم های چند باره افراد و نهادهای مختلف است.
 
وی ادامه داد: آمریکا در شرایط فعلی اقدام به تحریم دارو و اقلام بهداشتی و درمانی کرده است و کرونا را دستاویز فشار علیه ملت ما قرار داده است و این نشانه خباثت و شرارت این دولت و دروغین بودن تمام شعارهای حقوقی بشری آنهاست.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در برابر جنگ زیرساختی که آمریکا بدنبال راه انداختن آن است باید ارتقای آمادگی‌ها و مصون‌سازی زیرساخت ها را در دستور کار قرار دهیم، گفت: متاسفانه توسعه نامتوازن شهری در دهه‌های اخیر منجر به افزایش برخی آسیب‌پذیری‌ها شده است.
 
به گفته سردار جلالی حفظ تداوم کارکرد زیرساخت‌های شهری مهم ترین هدف پدافند غیرعمل در جغرافیای شهری است که این اقدام نتیجه مستقیمی در حفظ و ارتقای کیفیت زیست مردم دارد.
 
وی با بیان اینکه زیرساخت های شهری با توجه به رشد فناوری در حال دگرگونی هستند و ضرورت دارد الزامات پدافند غیرعامل مخصوصا برای این شهرها در نظر گرفته شود، گفت: قریب به 80 سیستم در جغرافیای شهری در حال اندرکنش هستند و با یکدیگر وابستگی متقابل دارند.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه زیرساخت های شهری نباید تا ، دچار وابستگی متقابل حداکثری باشند، گفت: در سند پدافند شهری تلاش داریم نظام ایمنی، امنیت و دفاع را مبتنی بر نیازهای نوین شهرها و با رویکرد حفاظت از مردم ساماندهی کنیم.
 
وی در ادامه توسعه امنیت افزا را محور سند پدافند شهری دانست و تصریح کرد: ساماندهی مراکز پرخطر در این سند یکی از اولویت‌هاست.
 
سردار دکتر جلالی همچنین بر لزوم ساماندهی مراکز اسکان موقت به صورت چندمنظوره در شهرها برای شرایط بحران در قالب سامانه به نحوی که در هر شهر امکان انتقال 30 درصد جمعیت در شرایط بحران وجود داشته باشد، تاکید کرد.
 
وی همچنین از برنامه سازمان پدافند غیرعامل برای تاسیس مرکز رصد و پایش حوادث شهری و مرکز فرماندهی و کنترل زیرساخت های شهری با محوریت دستگاه های اجرایی خبر داد و تصریح کرد: هوشمندی در هوشمند سازی شهرها و ایجاد یک فرماندهی واحد در مدیریت شهری و استانی برای مهار و مدیریت تهدیدات از جمله موضوعات مورد توجه سند پدافند شهری است.
 
در ادامه این نشست دکتر مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه نقش شهرداریها در اجرای مفاد سند پدافند شهری تاثیرگذار است، تصریح کرد: یک راهبرد اساسی وزارت کشور اینست که اصول و ضوابط پدافند غیر عامل به دلیل اهمیت ساختاری- اجرایی و پایداری باید در همه شئون عملیاتی، سیاستگذاری، برنامه ریزی، بودجه ریزی و فعالیتهای آینده نگرانه مدنظر کلیه شهرداران و شوراهای اسلامی و کارکنان شهرداریها و عموم شهروندان قرار بگیرد.
وی در ادامه اظهار کرد: مدیریت شهری با توجه به وظایف و ماموریتهای خود دارای جایگاه مهمی در زمینه پدافند غیر عامل در شهرهاست و وزارت کشور طی سالهای اخیر کوشیده تا با همفکری با سازمان پدافند غیر عامل، شهرداریها و شوراها و مراکز علمی، تحقیقاتی زمینه حضور موثرتر مدیریت شهری در این عرصه را فراهم نماید.
 
وی با بیان اینکه در تعریف پدافند غیر عامل بر موضوعاتی نظیر افزایش بازدارندگی اقدامات، کاهش آسیب پذیری، افزایش تاب آوری در بعد کالبدی و خدماتی، ارتقای پایداری ملی و تسهیل اقدامات و فعالیتهای مدیریت بحران تاکید شده، گفت: تحقق این موارد در حوزه مدیریت شهری به مقدار زیادی به اقدامات شهرداریها و شوراها بستگی دارد.
 
وی با تاکید بر داشتن شهرهای امن، هوشمند با شهروندانی آماده و مسئولیت پذیر، برخوردار از نظام مدیریت شهری توانمند و پایدار و مراکز و تاسیسات مصون و تاب آور در مقابل انواع تهدیدات اضافه کرد: وظائف و ماموریتهای قانونی شهرداریها و شوراها با مفاهیم پدافند غیرعامل عجین بوده که از جمله آنها می توان به اجرای طرحهای توسعه شهری و رعایت همجواری کاربریها، نظارت بر ساخت و سازها و ایجاد بناهای مقاوم، نهادسازی و اقدام سریع و به موقع در شرایط بحرانی از طریق آتش نشانی ها و اجرای مقررات ملی ساختمان اشاره نمود.
 
جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش گفت: بحران های رخ داده در یکسال و نیم گذشته، نهادینه سازی الزامات و ملاحظات پدافند شهری را در برنامه ریزی های شهری، راهبری نظام کاهش آسیب پذیری، پیاده سازی نظام هماهنگ و یکپارچه در شرایط اضطراری، توسعه و تعمیق آموزشهای عمومی و تخصصی، آمادگی مدیران شهری و مردم در پاسخ به تهدیدات نوین و طراحی نظام رصد، پایش و ارزیابی و هشدار تهدیدات سایبری دوچندان میکند.
 
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه در تبیین اهم اقدمات حوزه پدافند غیرعامل شهری به بسیج منابع و امکانات شهرداریها برای مقابله با کرونا، تجهیز 45 سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های بالای 200 هزار نفر جمعیت به تجهیزات مقابله با حوادث شیمیایی، پرتوی، میکروبی (CBRN)، برنامه ریزی برای تجهیز 20 سازمان اتش نشانی در شش ماهه دوم سال جاری، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی پدافند غیرعامل برای بیش از چهار هزار نفر از شهرداران و کارکنان شهرداریها و پیشنهاد و اصلاح ساختار شهرداریها و تشکیل واحد  پدافند غیر عامل زیر نظر مستقیم شهردار اشاره نمود.
 
جمالی نژاد در ادامه از ابلاغ دستور العمل و تاکید بر تشکیل کمیته پدافند غیرعامل شهری که بالغ بر 50 درصد شهرهای بالای 200 هزار نفر نسبت به تشکیل کمیته و صدور احکام اعضای آن اقدام نموده اند، انعقاد قرارداد انجام مطالعات پدافند غیرعامل شهری در 34 شهر مهم کشور با همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور، تهیه و تبیین برنامه های اجرایی سالانه پدافند غیرعامل شهری و ابلاغ به شهرداریهای بالای 200 هزار نفر با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل و پیش بینی و تصویب شرح خدمات پدافند غیر عامل در طرحهای جامع حمل و نقل و ترافیک و تصویب آن در شورایعالی ترافیک شهرهای کشور و ابلاغ به مشاورین و شهرداریها اشاره نمود.
 
معاون عمرانی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: وزارت کشور و سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در سالهای اخیر همکاری های مستمری با سازمان پدافند غیرعامل در زمینه تهیه سند پدافندشهری، اجرای طرحهای مطالعاتی به عنوان اسناد بالادستی این حوزه و مشخص شدن مراکز دارای خطرآسیب پذیری، استاندارد سازی و تعریف ضوابط و معیارها و برگزاری دوره های آموزشی برای شهرداری ها داشته  و آماده گسترش این همکاری ها هستیم.
 
جمالی نژاد در ادامه برخی موضوعات و مباحث را به عنوان پیشنهادهای کاری در این حوزه عنوان نمود که عناوین برخی از آنها عبارت بود از: تهیه طرح های جامع پدافند غیر عامل، اجرای اصول و راهبری مندرج در سند پدافند شهری با اولویت شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، شناسایی و واولویت بندی مراکز بحران زا و بحران زدا وبرنامه ریزی برای مدیریت آینده آنها، اجرای ضوابط و مقررات به ویژهم بحث 21 مقررات ملی ساختمان در فرایند صدور پروانه ساختمان، تدوین پیوست های خاص پدافند غیر عامل برای پروژه های عمران شهری، استفاده از ظرفیت سازمان های فرهنگی، اجتماعی شهرداری ها برای آموزش و فرهنگ سازی در جهت بکارگیری اصول و ضوابط پدافنر غیرعامل، مراقبت لازم برای ایمن سازی تاسیسات پرخطر و برنامه ریزی برای انتقال آنها به خارج از مراکز جمعیتی، استفاده چند منظوره از فضاها و کاربری های شهری با رویکرد ارتقای تاب آوری، رعایت اصول و قواعد حاکم بر پدافند غیر عامل در فرایند تهیه و تایید طرحهای توسعه شهری و طرح های جامع حمل و نقل و ترافیک شهری و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری و شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور  و توجه ویژه با بافت های خاص و مساله دار شهری اعم از مراکز حاشیه نشین، بافت های فرسوده و بافت های تاریخی.
 
در این نشست همچنین حسین قاسمی مدیرکل امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت‌های پدافند غیرعامل به شکل ساختارمند و با مشارکت همه بخش ها به صورت مستمر پیگیری می شود، گفت: اجرای الزامات پدافند غیرعامل از اصلی‌ترین مطالبات مقام معظم رهبری در سال های اخیر است.

وی افزود:  تجربه تاریخی ما ضرورت ارتقا آمادگی ملی در برابر تهدیدات را دو چندان می‌کند.
 
وی با بیان اینکه در اغلب استان ها طرح جامع پدافند غیرعامل تدوین شده است این طرح را نقشه راه پدافند غیرعامل در استان ها ذکر نمود.
 
مدیرکل امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور با تاکید بر اولویت اجرایی شدن طرح های جامع در سطح ملی گفت: برای تحقق این اقدام نیازمند یک مکانیزم نظارتی به ویژه در حوزه شهری هستیم.
 
وی همچنین بر افزایش هماهنگی ها و هم افزایی ها بین مدیران شهری و مدیران پدافند غیرعامل استان ها تاکید کرد.

در ادامه این نشست سازمان پدافند غیرعامل کشور و شهرداری دزفول تفاهم نامه همکاری برای اجرای طرح پایلوت شهر مقاوم امضا کردند.گفتنی است مردم دزفول در مدت هشت سال دفاع مقدس با وجود اصابت موشک بر شهر، همزمان بخش های تخریب شده را بازسازی می کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن آن را به یکی از آرزوهای دست نیافتنی متجاوزان مبدل کردند.در این مدت باوجود موج تبلیغی و تهدیدات گسترده رژیم بعث و بلندگوهای شبانه روزی حامیان آنان، اهالی دزفول هرگز تسلیم ‌نشدند.

در ادامه نشست مشترک شهرداران، روسای شوراهای اسلامی و مدیران کل پدافند غیرعامل استانها نیز از دو عنوان کتاب در حوزه زیرساخت‌های حیاتی شهر و پیاده‌سازی شهر هوشمند رونمایی شد.

در بخش پایانی این نشست از فعالان عرصه پدافند شهری تقدیر شد که اسامی آنها به عبارت بود از:
محمدعلی دوایی فر شهردار دزفول
حسین طلا شهردار اسلامشهر
علی نجفی شهردار نیشابور
بینا روحی مدیر پدافند غیرعامل شهرداری همدان
جواد اسدی مدیر پدافند غیرعامل شهرداری زنجان
فرزاد خضری مدیر پدافند غیرعامل شهرداری کرمان
علی اکبر رحیمی مدیر پدافند غیرعامل شهرداری قم
غلامرضا نوروزی مدیر پدافند غیرعامل شهرداری رشت
سید محمد میرجلیلی مدیرعامل سازمان آتش نشانی یزد
مهدی رضایی معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد
مهدی قره قاشی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان
 
 


تعداد بازدیدها : ۹۷۳
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQQJ-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اوقات شرعی تهران

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟