سروش     RSS     Admin
اداره کل حراست و پدافند غیر عامل

 
جرایم رایانه ای
 
جرایم رایانه ای عبارت است از استفاده غیرمجاز از فناوری رایانه ای برای به دست گرفتن اطلاعات شخصی حساس و همین طور اطلاعات محرمانه سازمان ها. درست است که این جرم‌ها را با چشم نمی‌توان دید ، ولی در بعضی موارد ممکن است خطرات بی شماری را به وجود آورند که ممکن است سالیان سال نتوان آنها را جبران کرد و هدف، بررسی انواع جرم هایی که در محیط مجازی به وجود می‌آیند و آشنایی با آنها و چگونگی برخورد و هوشیار شدن اشخاص در حفاظت داده‌های خود، و تفاوت انتخاب این موضوع با سایر موضوع‌ها، ناشناس بودن این جرم ها وآگاه ساختن دیگران است.
خلاف کارهای رایانه ای معمولاً به از بین بردن، خراب کردن و دزدی اطلاعات تمایل دارند. کارهایی از قبیل کلاه برداری های الکترونیکی، سوء استفاده از تجهیزات، جا زدن خود به جای کس دیگر و همین طور اخلال در سیستم ها، از جمله جرم های رایانه معمول است که بسیار اتفاق می افتد. یک عمل خلاف رایانه ای لزوماً وارد کردن خسارت فیزیکی به یک تجهیزات یا یک سیستم نیست، بلکه گاه فقط دسترسی به بعضی اطلاعات حساس یا محرمانه می تواند جرم باشد. این اطلاعات می تواند اطلاعات خصوصی یا فردی باشد. خلاصه این روزها این گونه اعمال خلاف روبه افزایش است و تنوع آن ها هم روز به روز بیشتر می شود و ما هم ناگزیریم از سیستم های امنیتی جدیدتر استفاده کنیم و در این میان آگاهی ما می تواند از قربانی شدن ما جلوگیری کند، در اواسط دهه ی ۹۰ با گسترش شبکه‌های بین‌المللی و ارتباطات ماهواره‌ای، نسل سوم جرایم کامپیوتری، تحت عنوان جرایم سایبری ) مجازی ( یا جرایم در محیط سایبر شکل گرفته‌است.  به این ترتیب جرایم اینترنتی را می‌توان مکمل جرایم کامپیوتری دانست، به خصوص این که جرایم نسل سوم کامپیوتری که به جرایم در محیط مجازی معروف است، غالباً از طریق این شبکه جهانی به وقوع می‌پیوندد.
 
محیط سایبر
تعریف محیط سایبر : Cyber Space
از لحاظ لغوی در فرهنگ‌های مختلف سایبر به معنی مجازی و غیرملموس می‌باشد، محیطی است مجازی و غیرملموس موجود در فضای شبکه‌های بین‌المللی ( این شبکه ها از طریق شاه راه‌های اطلاعاتی مثل اینترنت بهم وصل هستند ) که در این محیط تمام اطلاعات راجع به روابط افراد، فرهنگ ها، ملت ها، کشورها و به طور کلی هر آن چه در کره ی خاکی به صورت فیزیکی ملموس وجود دارد ( به صورت نوشته، تصویر، صوت، اسناد ) دریک فضای مجازی به شکل دیجیتالی وجود داشته و قابل استفاده و دسترس کاربران می‌باشند و به طریق کامپیوتر و تبلت گوشی ها و دیگر موارد، اجزاءآن و شبکه‌های بین‌المللی به هم مرتبط می‌باشند.

 
ویژگی ها
ویژگی‌های محیط سایبر
کاربران می‌توانند به هرگونه خدمات اطلاعاتی الکترونیکی دست پیدا کنند، بدون در نظرگرفتن اینکه این اطلاعات و خدمات در کدام نقطه ی دنیا واقع شده‌است. محیط سایبر زمینه ی فعالیت های اقتصادی مهم و ابزار ضروری برای انجام کلیه ی معاملات تجاری و در سطح بین‌المللی بدون دخالت مستقیم بشر فراهم آورده‌است. محدوده ی فعالیت کاربر به مرزهای فیزیکی یک خانه یا یک محل کار وحتی مرزهای یک کشور محدود نبوده و در یک سطح کم هزینه هر کاربر می‌تواند در هرزمانی و در هر مکانی با مردم در هرنقطه‌ای از جهان ملاقات کند و اطلاعات مبادله کند، بدون این که از محل واقعی و هویت فرد خبر داشته باشد.

 
جرائم
جرایم در محیط سایبر
فضای سایبر هنوز در مراحل اولیه است. طبیعت این جرایم و سوء استفاده‌های مرتکب شده در این دنیای مجازی جدید هیچ گاه در دنیای حقیقی دیده نشده است. امنیت ناکافی تکنولوژی همراه با طبیعت مجازی آن فرصت مناسبی را در اختیار افراد شرور قرار می‌دهد. نگران کننده‌ترین جنبه ی فضای سایبر انتشار سریع اطلاعات در آن می‌باشد، مثلاً در لحظه ی کوتاهی قسمتی از اطلاعاتی که می‌تواند به طور بالقوه مورد سوءاستفاده قرار گیرد، کشف می‌شود.
در فضای سایبر برای جستجو و پیداکردن این جرایم مشکلات پیچیده تر می‌شود. در دنیای واقعی دزدی از بانک کاملاً مشخص است، چرا که بعد از سرقت در خزانه بانک پولی موجود نیست. ولی در تکنولوژی کامپیوتری شدن یک خزانه ی می‌تواند بدون هیچ علامتی خالی شود.
برای مثال سارق می‌تواند یک کپی دیجیتال کامل از نرم‌افزار بگیرد و نرم‌افزار اصلی را همان طور که دقیقاً بوده باقی بگذارد. در فضای سایبر کپی عیناً مانند اصل است با کمی کار روی سیستم، سارق می‌تواند امکان هرگونه تعقیب و بررسی مثل پاک کردن اثر انگشت تغییر دهد.

 
انواع جرایم
انواع جرایم رایانه ای
جرایم رایانه ای را می‌توان به سه دسته تقسیم نمود:
دسته اول: جرایمی هستند که در آن ها رایانه و تجهیزات جانبی آن موضوع جرم واقع می‌شوند. مانند سرقت، تخریب و غیره.
دسته دوم: جرایمی هستند که در آن ها رایانه به عنوان ابزار و وسیله توسط مجرم برای ارتکاب جرم به کار گرفته می‌شود.
دسته سوم: جرایمی هستند که می‌توان آن ها را جرایم رایانه‌ای محض نامید. این نوع از جرایم کاملاً با جرایم کلاسیک تفاوت دارند و در دنیای مجازی به وقوع می‌پیوندند، اما آثار آن ها در دنیای واقعی ظاهر می‌شود. مانند دسترسی غیرمجاز به سیستم‌های رایانه‌ای.
در یک تقسیم بندی کلی می‌توان جرایم رایانه‌ای را به شرح ذیل احصاء نمود:
الف: جرایم سنتی که شامل: جاسوسی، سابوتاژ، جعل کامپیوتری، کلاهبرداری، تخریب، افتراء، پولشویی و قاچاق مواد مخدر می باشد.
ب: جرایم ناظر به کپی رایت برنامه‌ها شامل: هرگونه تکثیر، ارسال، انتقال، در اختیارعامه گذاشتن ، پخش گسترده، توزیع، فروش و استفاده ی غیر مجاز از برنامه‌های کامپیوتری سرقت نرم ‌افزار گویند.
ج: جرایم علیه حمایت از داده ها
د: جرایم در تجارت الکترونیکی
ه: جرایم در بانکداری الکترونیک و جرایم مخابراتی و ماهواره ای
ز: جرایم اطفال و زنان
ح: ترور سایبر
 
اوقات شرعی تهران

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟